Растворливи влакна Декстрин - Тегла 200 гр.

Растворливи влакна Декстрин - Тегла 200 гр.

890 MKD
Шифра на производ: ubavina
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Растворливи влакна Декстрин

Protekal Декстрин растворливи влакна помагаат при опстипација и делотворни се за целиот дигестивен систем

Општо познато е дека реастителните влакна треба да се внесуваат што е можно повеќе и сите лекари и нутриционисти ја препорачуваат храната богата со овие влакна. Растителните влакна по природен пат се внесуваат со консумирање на овошје, зеленчук, цели житарици, мeшунки  итн. Се препорачува внес од околу 30 грама влакна на ден, за да се постигне оптимално здравје и функција на дигестивниот систем. Но, поради нашата потреба да внесуваме вкусна и лесна храна и поради обработка на природните производи ние не внесуваме доволна количина на влакна. Според статистика поголемиот број од  луѓето внесуваат помалку од  15 грама влакна на ден, што е половина од потребната количина. Овој дефицит на растителните влакна им прави проблеми на луѓето, но може да се надополни со Протекал Декстрин растворливи влакна кои се во облик на прав кој се разматува во вода и се добива вкусен пијалок.

vlaknaРастителните растворливи  влакна ја впиваат водата во цревата и со тоа се омекнува столицата и затоа се многу делотворни кај проблемите со опстипација (затвор), намалуавње на ризикот од создавање на хемороиди и забрзуваање на исфрлање на токсините и мастите, што влијаее на нивото на холестерол и шеќер во крвта. Научниците тврдат дека 70-80% од функцијата на имунлошкиот систем е поврзана со системот за варење, така да влакната кога помагаат во работата на системот за варење индиректно помагаат во подигање на нивото на имунолошкиот систем.

Овие влакна ја забавуваат апсорпцијата на шеќерот, што на лицата кои боледуваат од  дијабетес може да им помогне во регулирањето на нивото на глукоза во крвта.  Влакната се со ниска калориска вредност, го забавуваат варењето на храната, па имаме чувство на ситост и не посегаме за грицките и друга храна помеѓу оброците, што е важно за сите кои се на диета.

Произведено во Франција.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Protekal © 2021. UKION SHOPS